Дехто з спортсменів вважає, що спортивне харчування — це передусім прийом речовин та комплексів, що безпосередньо впливають на зростання м’язів чи відновлення після тренувань. Мовляв, пий протеїн та буде тобі щастя! Проте, насправді, не все так просто. Здобуття оптимальної фізичної форми неможливе без потрапляння в організм правильної кількості білків, вуглеводів, жирів та інших корисних продуктів.
Передусім мова йде про вітамін та мінерали, які відіграють значну роль не тільки в формуванні раціону спортсменів, а й становлять основу під час складання меню здорового харчування для будь-якої людини. Тільки підтримання балансу всіх необхідних компонентів здатне принести бажаний результат.
Тому насправді спортивне харчування — це не тільки протеїни, амінокислоти, жироспалювачі чи енергетики, але й корисні вітаміни та мінерали. Давайте детальніше ознайомимося з такими речовинами, їх роллю в організмі та досягненні високих спортивних досягнень, зокрема й у побудові тіла своєї мрії.
Що треба знати про вітаміни та мінерали
Недарма в магазинах спортивного харчування в спеціальних розділах можна знайти вітамінні та мінеральні комплекси. Також такі речовини продаються окремо в залежності від впливу на конкретні органи чи процеси в організмі. Наприклад, є препарати для суглобів та зв’язок, серця та судин чи для покращення мозкової діяльності і нервової системи. Тому варто коротко оглянути функціональність вітамінів та мінералів та їх корисні властивості для звичайної людини та спортсмена.
Вітаміни — каталізатори позитивних змін в організмі та спортивних досягнень
Вітаміни необхідні, аби організм людини чи тварини функціонував нормально та розвивався у правильному напрямку. Важко переоцінити їх вплив на перебіг життєво важливих процесів в організмі — вони беруть участь у побудові:
- гормонів;
- м’язів;
- жирової маси (без якої також ніяк не обійтися).
Організм людини здатен виробляти певні вітаміни самостійно. Проте переважна більшість таких речовин надходить ззовні — разом з їжею. Як вже зазначалося, вітаміни виступають у ролі каталізаторів біохімічних процесів. Тобто відповідають за прискорення метаболізму чи росту клітин. Фактично вони не є «будівельним матеріалом» для людського організму, як от білок. Проте з вітамінами процеси відбуваються значно ефективніше. Тому їх позитивна роль у досягненні спортивних результатів та покращенні фізичної форми не підлягає сумніву.
Вітаміни бувають трьох видів:
- Тривіальні (вітамін Е, C, D та інші).
- Хімічні.
- Медичні.
Важливо розуміти, що надлишок вітамінів може нанести не меншу шкоду організму, ніж їх нестача. Тому варто приймати збалансовані комплекси залежно від стану здоров’я, фізичної активності та індивідуальних особливостей людини.
Мінеральні речовини — «тіньові кардинали», без яких ніяк
Мінерали діють в команді з вже згаданими вітамінами, а також з білками, жирами та вуглеводами. Задачі, які вирішують такі речовини:
- безпосередня участь у формуванні тканин;
- підтримка оптимального кислотно-лужного балансу;
- нормалізація водно-сольового обміну.
Мінеральні речовини поділяють на мікро- та макроелементи. Їх можна знайти в складі гемоглобіну, гормонів, ферментів. Крім того мінерали виконують роль пластифікатора в процесі будівництва кісток та зубів. А в іонізованому вигляді вони приймають участь в роботі нервової системи — забезпечують передачу нервових імпульсів.
І це далеко не все! Наприклад, мінерали надзвичайно важливі у процесі згортання крові. Так що без забезпечення достатньої кількості мінеральних речовин в організмі неможливе його нормальне функціонування. А спортсменам і поготів не обійтися без прийому спеціальних мінеральних комплексів. Якщо, звичайно, вони ставлять високі цілі та бажають їх досягти.
Discussion about this post