Кавун корисний та смачний продукт, який містить від 6 до 13 % цукрів, що легко засвоюються (глюкоза, фруктоза і сахароза). Також ягоди містить вітамін А, вітаміни групи В (В1, В2, В6, В9 та РР), вітамін С, вітамін Е, магній, калій, кальцій, фосфор, залізо, натрій та антиоксиданти.
Кавун використовують у лікувальному харчуванні при анемії, атеросклерозі, гіпертонії, хворобах печінки, камінні жовчного міхура, артритах, подагрі, при ожирінні. Також радять їсти людям, що прагнуть зменшити споживання калорій, оскільки ця їжа заповнює шлунок, але не дуже калорійна.
Слід пам’ятати, що кавун – сильне сечогінне, тому його не варто споживати на ніч, бо це стане причиною частих позовів до туалету і неспокійного сну.
При недотриманні технології вирощування, вміст нітратів в кавунах може перевищувати норму і призвести до отруєння.
Не бажано купувати потріскані або надрізані кавуни – в м’якоть можуть легко потрапити хвороботворні мікроорганізми.
Протипоказано вживати кавун людям із хворобами сечостатевої системи, особливо обтяженими камінням у нирках, діареєю, метеоризмом, коліками, важкими патологіями підшлункової та передміхурової залози та діабетикам.
Не рекомендується вживати дітям віком до двох років, щоб не спровокувати харчову алергію. Ідеальний час для кавунів – це серпень – вересень.
Пам’ятайте, що користь і шкода вживання залежить від почуття міри. Перед тим, як їсти кавун, ретельно вимийте його під проточною водою. Розрізаний кавун зберігайте тільки в холодильнику і не більше чотирьох днів. Нерозрізаний плід може зберігатися при кімнатній температурі не більше двох тижнів.
Будьте здорові!
Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб
Discussion about this post