Уміння вдало організовувати свій графік – навичка, яка необхідна не лише дорослим. Вже з раннього шкільного віку дитина повинна володіти основаними ефективного планування. Це допоможе їй мати оптимальний баланс між навчанням та дозвіллям, продуктивно відпочивати та формувати здорову психіку.
Йдеться не лише про розклад шкільних чи позашкільних занять, а й про здатність виділяти потрібну кількість часу для важливих справ, визначати пріоритетність завдань. А також – про систематичність у дотриманні режиму сну та графіка в цілому. Про важливі поради батькам учнів 1-4 класів – читайте до кінця.
З чого почати: 4 рекомендації для батьків
Вже з дитячого садочка дитина поступово привчається до певного розпорядку. У школі вона адаптується до розкладу уроків та перерв. Відтак у неї з’являються обов’язки: прокинутися та зібратися до школи вчасно, лягати спати у потрібний час, відвідувати гуртки чи додаткові заняття.
Порада 1. Складіть разом з дитиною її графік на будні
Напишіть чи роздрукуйте погодинний план кожного дня разом з розкладом уроків та дозвіллям. Помістіть його на робочому столі дитини. По-перше, школяр зможе краще запам’ятати, коли у нього певні уроки, гуртки чи тренування і не забуватиме про них.
По-друге, діти так зможуть ефективніше планувати свій вільний час. У графік треба внести орієнтовні години для домашнього навчання чи виконання завдань від репетиторів. А також гуртки, секції, відвідини певних заходів тощо. Нещоденні разові плани треба позначати яскравою відміткою.
Порада 2. Власний приклад та конструктивні розмови
Надихайте дитину своїм прикладом. Ви самі повинні бути пунктуальними, відповідальними та зібраними, якщо вимагаєте цього від дітей. Допомогти дитині зрозуміти необхідність графіка можуть пояснювальні бесіди.
Розкажіть, що дотримання певного режиму та розкладу допоможе дітям більше та якісніше відпочивати і встигати все значно швидше.
Порада 3. Продуктивні перерви та чергування видів діяльності
Діти віком 7-10 років можуть концентруватися на навчанні не більше 20-30 хвилин. Тому через кожних 20-30 хвилин роботи над домашніми завданнями можна відволіктися на 20-хвилинну прогулянку чи фізичні вправи.
Що стосується видів діяльності у розкладі, то в один день після школи можна ставити 1 навчальне та 1 спортивне або творче заняття. Наприклад, о 15.00 дитина займається з репетитором з англійської мови, о 16.30 вона має вечірній перекус, а на 17.30 вирушає до спортивної школи на плавання.
Порада 4. Правильне коригування розкладу
Навчіть дитину виділяти першочергові й важливі завдання й виконувати їх першими. Так, дитина повертається зі школи о 14.30. А на 17.00 вона має заняття з волейболу. Проміжок між цими годинами у розкладі позначений як вільний час, однак його можна присвятити підготовці до контрольної роботи, щоб звільнити вечірній час після тренування.
Додаткові поради, як мотивувати дитину планувати час
Процес створення розкладу/особистого календаря має бути веселим та цікавим. Обов’язково зробіть його яскравим, додайте наклейки й позначки.
Не додавайте в графік нічого, з чим ваша дитина категорично не згодна: жодних нав’язаних батьками гуртків і художніх шкіл. Натомість виділіть час для цікавих дитині розваг, сімейного дозвілля і традицій. А ще – створіть окремий розклад на вихідні, куди внесіть спільний час з дітьми. Наприклад, похід в кіно, аквапарк, парк розваг тощо.
Можете вечорами грати в гру «Планування завтрашнього дня» й заодно перевірити, чи дитина склала усі шкільні речі, чи підготувала усі завдання.
Ви можете додатково мотивувати дітей 6-8 років, залишаючи на календарі наліпки з похвалою за вчасно виконані справи.
Discussion about this post