Під час зустрічі з рівненськими журналістами в рамках роботи Міжрегіонального центру комунікації у сфері протидії туберкульозу, радник з питань доступності допомоги проєкту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» (PATH/USAID) Юрій Субботін поділився інформацією про нововведення, які планують на загальносвітовому рівні стосовно туберкульозу. Йдеться про розробку та впровадження вакцини, яка дасть змогу організму боротись з паличкою туберкульозу ще на стадії зараження. Таким чином, за словами фахівця, хворобу можна буде звести нанівець орієнтовно в 2030 році.
Згідно з інформацією, яку озвучив Юрій Субботін, Україна, яка наразі має найкраще устаткування, медикаменти та схеми лікування, тримає лідируюче місце по боротьбі з туберкульозом серед країн, де це захворювання ще є. Водночас, разом з впровадженням вакцини, науковці пророкують зникнення хвороби в цілому.
Заразитись туберкульозом дуже складно
Юрій Субботін – лікар, який свого часу працював саме в напрямку протидії туберкульозу. Його багаторічний досвід дозволяє бачити захворювання з різних сторін впливу на соціальне, економічне та, навіть, культурне життя населення.
Під час зустрічі з представниками ЗМІ Рівного, чоловік розповів: більшість населення боїться людей з туберкульозом, адже не розуміють, що й самі є носіями цієї хвороби.
«Згідно з даними за 2022 рік, середній показник в Україні – 45 випадків активного нововиявленого туберкульозу разом з рецидивами на 100 тисяч населення. На сьогодні ця цифра приблизно 700 випадків на всю країну. Водночас, випадків кишкових розладів, гепатитів, ВІЛ/СНІДу значно більше. Проте, страх існує саме перед туберкульозом», – сказав Юрій Субботін.
За словами Юрія Субботіна, серед науковців існує дискусія стосовно того скільки саме людей є носіями туберкульозу. Загалом вони вважають, що 60-90% людей мають у своєму організмі закапсульовану паличку Коха, тобто – переважна більшість населення є носіями.
Фахівець нагадав, що досі люди довіряють міфам, які не мають жодного підґрунтя. Одним з таких є помилкове уявлення, що туберкульозом заразитись досить легко.
«Аби заразитись туберкульозом потрібно мати тривалий, в середньому – восьмигодинний, тісний контакт з людиною з туберкульозом із бактеріовиділенням у невеличкому приміщенні. Якщо це відкрита місцевість, то тісний контакт вже не такий інтенсивний. Звичайно, існує вірогідність і при меншій тривалістю контакту», – зазначив знавець питання.
І уточнив: захворіти можна, якщо протягом кількох годин їхати в авто без провітрювання з людиною з туберкульозом, яка виділяє бактерію. А вірогідність заразитись в громадських закладах, закладах освіти тощо – майже дорівнює нулю.
Паличка Коха «хитріша», ніж інші бактерії
На відміну від інших інфекційних агентів, як от стафілокок, паличка Коха при потраплянні до людського організму поводиться себе «хитро», каже Юрій Субботін. Інфекційна бактерія не викликає запалення, проте своїм токсином умертвляє все навколо себе.
«Паличка проникає в середину імунних клітин і капсулюється, а імунна клітина виступає таким собі бар’єром між паличкою та організмом. Якщо раптом трапиться, що організм переживає стрес, не доїдає, мерзне, то ось цей бар’єр навколо палички Коха послабне і паличка піде гуляти організмом, буде активний туберкульоз», – пояснив Юрій Субботін.
Що відомо про вакцину проти туберкульозу
За інформацією Юрія Субботіна, наприкінці літа 2023 року СтопТБ партнерство опублікувало звіт про туберкульоз, в якому з допомогою математичних моделей показали можливі варіанти розвитку ситуації щодо хвороби. В одній із змодельованих варіацій кількість випадків захворювання сягає нулю.
«Якщо застосувати все нове – препарати, методи діагностики і вакцину, буде отакий результат. І це відбудеться у 2030, а сьогодні – 2024. На сьогодні декілька варіантів вакцини проходять останні фази клінічних випробувань, її очікують приблизно у 2026 році – тоді почнеться запровадження цієї вакцини. Йдеться не про БЦЖ, яку зараз вводять і яка трошки захищає дітей від ускладнених форм, але не захищає від туберкульозу загалом. Нова вакцина захищає організм від потрапляння туберкульозу», – розповів радник.
Він уточнив, що вакцина, над якою наразі працюють розробники, повинна працювати безпосередньо при потраплянні палички в організм. Вакцина спонукатиме імунітет працювати таким чином, щоб знищувати паличку одразу, не давати їй можливість капсулюватись.
Підхід до туберкульозу змінили
Станом на 2024 рік людство змінило свій підхід до захворювання, каже Юрій Субботін. У порівнянні з 2008 роком, зараз тривалість лікування скоротилась з 24 місяців до 6-9 місяців, кількість вживаних препаратів на день – з кількох жмень пігулок до 12 пігулок.
«Раніше туберкульоз був умовно виліковним, а зараз складно вилікувати тільки запущені випадки, коли вже немає що лікувати. Тепер немає потреби тримати людину у закритому стаціонарі протягом усього лікування, адже за два тижні людина знебацилюється – перестає виділяти бактерію та заражати інших. Вона може працювати, жити повноцінним життям, але за умови дисциплінованого лікування», – розповів радник.
За його словами, в Україні змінилась і діагностика туберкульозу. Офіційно на нормативному рівні країна перейшла від мікробіологічних методів дослідження до молекулярно-генетичних.
«В практичному сенсі це означає, що мікробіологічна діагностика тривала від місяця до двох до постановки адекватного діагнозу, а молекулярно-генетична дозволяє це зробити за дві години. Тести доступні скрізь, кожна поліклініка їх немає, але в цьому і немає потреби. Тести є в усіх Центрах контролю та профілактики захворювань на рівні області і майже у всіх районних лікарнях. Водночас доставка зібраного матеріалу для тестування з поліклініки до райлікарні наразі відбувається як компонент системи», – пояснив фахівець.
Чоловік уточнив, що станом на зараз Україна забезпечена обладнанням та витратними матеріалами для діагностики туберкульозу майже на 100%, встановлювати нові апарати для досліджень не потрібно. З його слів, такої ситуації з протидії туберкульозу на медичному рівні немає в жодній іншій країні світу, де туберкульоз ще існує.
І додав: зміни торкнулись і самої системи надання протитуберкульозної медичної допомоги. Сьогодні кожен, хто уклав декларацію з сімейним лікарем, повинен бути обстежений на туберкульоз щонайменше один раз на рік.
«Обстеження на туберкульоз у сімейного лікаря не потребує флюорографії, а лише анкетування, декілька запитань. Сімейний лікар зобов’язаний це зробити з кожним задекларованим пацієнтом щорічно. Навіть якщо пацієнт протягом року-двох не звертається до лікаря по допомогу, лікар все одно має зв’язатись з пацієнтом та опитати його на предмет симптомів туберкульозу», – зазначив Юрій Субботін.
Він підсумував, що об’єднавши використання сучасних методів діагностики, лікування та вакцинацію Україна має всі шанси побороти туберкульоз та позбутись його.
Discussion about this post