У цьому переконана Тетяна Мельник із с. Маща Малолюбашанської громади, що на Костопільщині.
До моменту народження четвертої дитини пані Тетяна працювала бухгалтером із тваринництва у місцевому колгоспі. Зарплати, пригадує, не вистачало на найнеобхідніше, і її увесь час не полишала думка про те, що пора вже щось у житті змінювати. А тут ще й 40 років виповнилося.
– Мабуть, ці події і стали тим переломним моментом, коли я твердо вирішила займатися агробізнесом. У нас із чоловіком та наших батьків були земельні паї загальною площею кілька гектарів, тож із них і починали. А точніше – з двох ділянок по 30 соток, бо біля села родюча земля, і земельні наділи невеликої площі тут оформили для всіх. Нині працюємо на 23-х гектарах, частину з них відведено під органіку, зокрема, полуницю. Ягідництвом ми розпочали займатися ще у 2011 році, – розповідає пані Тетяна.
У її агрокоманді – 9 осіб: вона із чоловіком, 4 дітей, дві невістки, зять. Земля знаходиться аж у чотирьох масивах. Близько двох гектарів придбали у власників, решта – це приватні паї членів родини та орендовані площі. Більша частина власних паїв знаходяться далеко за селом, тому їх теж вирішили здати в оренду. На частині інших віддалених площ вирощують озиме жито та обліпиху.
– Заздалегідь планую, де збуватиму свою продукцію. У нас немає проблем із продажем полуниці, за нею, можна сказати, вишикувалася черга. Натомість минулого року мали головний біль зі збутом малини, але все одно із збитками не залишилися, вийшли фактично на нуль. Люди приїжджали, закуповували, в тому числі й на вино, – розповідає жінка.
Позбирати полуницю – неабияке задоволення
У Мельників можна не лише придбати полуницю, а навіть її власноруч позбирати. Така практика, до речі, у європейських фермерів існує давно. А винагородою за це стане натуроплата – кілька кілограмів смачної ягоди, якою фермери розрахуються з охочими до роботи агротуристами.
– Ми давно хотіли відчути задоволення від збору полуниці. А тут така нагода самому назбирати ягоду, яка тобі подобається. Ми були з восьмимісячною донечкою, давали смакувати і їй, адже ягода екологічно чиста. Щасливі і відпочилі поїхали додому, я впевнена, що наступного сезону знову поїдемо в Мащу на полуницю, – емоційно ділиться своїми враженнями від проведених кількох годин на полуничному полі родини Мельників рівнянка Ангеліна Тихончук.
Органічна полуниця зараз займає 2 га. Сорти переважно нідерландської та італійської селекцій.
– Використовуємо крапельний полив, адже це економно і прогнозовано. Знаємо, що ягода буде за будь-якої спеки. Проблем зі збутом не маємо жодних, охочих дуже багато. Доводиться коригувати їх приїзд. Якщо, скажімо, у мене на сьогодні багато людей записалося, то решту прошу приїхати наступного дня, – розповідає фермерка.
Семінари, конференції – саме так, але взимку
Підприємство розвивається та просуває свій бренд «Garbio by Melnik». Цим напрямком опікується менший син. Спонукали до цього в тому числі і нечесні конкуренти, які під виглядом органічної продукції Мельників пробують просувати свою далеко не екологічну продукцію на ринках Костополя та Рівного.
Для придбання техніки скористалися державною програмою «5-7-9». Дуже задоволені, що придбали трактор Lovol 45, який використовують для обробітку малини та полуниці, встигли це зробити ще до війни. Є потреба у ще одному такому механізмі, але розуміють, що зараз зробити це буде складніше. Кажуть, що без державної програми не змогли б самотужки придбати вкрай потрібний трактор.
А витрати на сертифікацію органічного виробництва їм відшкодували з обласного бюджету. Йдеться про значну суму в розмірі 50 тисяч гривень. При отриманні сертифіката її сплачує підприємець, а в кінці року ці витрати відшкодовують з обласного бюджету.
– Чим займаєтеся взимку, коли більшість селян відпочиває? – запитую в пані Тетяни.
– Готуємося до нового весняного сезону, упорядковуємо документацію. Також відвідуємо семінари, конференції, адже займаємося дуже серйозною справою – органічним виробництвом, тож постійно треба бути в курсі всіх новацій у цій сфері. А ще – домовлятися та укладати угоди на реалізацію своєї продукції, – відповідає Тетяна Миколаївна.
Заступник голови Рівненської ОДА Олександр Кохан вважає, що досвід родини Мельників є дуже цінним, і закликає підприємців Рівненщини користуватися державними та обласними програмами підтримки. За його словами, саме платформа «Зроблено в Україні» спрямована на розвиток місцевого бізнесу, її було започатковано за ініціативи Президента України Володимира Зеленського.
– Ми маємо перемогти, і це питання виживання. А щоб Україна мала увесь необхідний ресурс для своєї Перемоги, мають перемагати також українські товари, українські послуги, українські споживання та український експорт, тобто українські підприємці… Платформа «Зроблено в Україні» має стати майданчиком постійного прямого діалогу держави та наших підприємців,− так окреслив дію платформи глава держави.
• Василь Бурченя
Discussion about this post