12:18 23 травня Київ, Україна
Після візиту до Києва, держсекретар США Ентоні Блінкен пропонує обговорити зняття заборони використання американської зброї по території Росії. У Білому домі тривають дискусії.
Про це пише The New York Times із посиланням на джерела.
Зазначається, що з моменту перших поставок сучасної американської зброї Україна змушена була погодитися не бити ним територією Росії. Таке обмеження, на думку президента США, дозволяє “уникнути третьої світової війни”. Але консенсус навколо цієї політики руйнується.
За ініціативою Держдепартаменту США у Білому домі зараз ведуться активні дебати щодо послаблення заборони щодо ураження ракетних та артилерійських пускових установок на території РФ, розташованих безпосередньо на кордоні з Україною.. За словами президента Володимира Зеленського, саме ці цілі уможливили останні територіальні досягнення Москви.
За словами джерел, пропозиція Блінкена, з якою він виступив після візиту до Києва минулого тижня, все ще перебуває на стадії формування. Зазначається, що поки що неясно, скільки його колег із найближчого оточення Байдена підписалися під нею. Документ ще не був офіційно поданий президенту.
Офіційні особи, які брали участь в обговоренні, заявили, що позиція Блінкена змінилася, оскільки росіяни відкрили новий фронт у війні, що призвело до руйнівних наслідків.. Війська РФ розмістили зброю прямо через кордон із північно-східною частиною України і націлили її на Харків, знаючи, що у відповідь українці зможуть використати неамериканські дрони та іншу зброю для ударів.
Протягом кількох місяців Україна посилює атаки на російські кораблі, нафтові об'єкти та електростанції, але робить це в основному за допомогою дронів власного виробництва, які не мають такої потужності та швидкості, як американська зброя. І все частіше росіяни знищують українські безпілотники та ракети або збивають їх з курсу завдяки вдосконаленим методам радіоелектронної боротьби.
Зараз зростає тиск на Сполучені Штати, щоб вони допомогли Україні націлитись на російські військові об'єкти, навіть якщо Вашингтон хоче зберегти заборону на удари по нафтопереробних заводах та інших російських інфраструктурних об'єктах із використанням зброї США.. Британія, яка зазвичай має узгоджену з Вашингтоном позицію у питаннях військової стратегії, зняла обмеження, щоб її ракети Storm Shadow можна було використати для більш широкої націленості на Росію.
Британський міністр закордонних справ Девід Кемерон, колишній прем'єр-міністр, заявив під час візиту до Києва перед візитом пана Блінкена, що Україна “має абсолютно право завдати удару у відповідь Росії”.
Останніми днями з'явився ще один натяк на зміни. Міністр оборони США Ллойд Остін, повторюючи звичну позицію адміністрації про те, що Київ продовжить використовувати американську зброю в межах території України, визнав, що “повітряна динаміка відрізняється”. На думку NYT, таким чином Остін припустив, що можуть бути винятки для російських літаків, які маневрують у безпеці на російській території, безпосередньо над кордоном, що дозволяє пілотам РФ атакувати бомбами схід України.
Росіяни звикли до таких дебатів, і вони відверто грають на американському занепокоєнні ескалацією війни.
Але адміністрація США виглядає менш чутливою до таких загроз, ніж на початку повномасштабної війни або у жовтні 2022 року, коли існували побоювання, що Росія, якщо її війська зазнають поразки, може використати ядерну зброю проти українських військових об'єктів.. Нинішні ядерні навчання РФ, зокрема, розглядаються як “гра м'язами”.
Колишня заступник державного секретаря США Вікторія Нуланд заявила, що адміністрація Байдена має скасувати заборону використання своєї зброї проти цілей на території Росії.
Discussion about this post