Планування – основа фінансової грамотності. Для того щоб не закінчувати кожен місяць думками про те, куди поділись гроші і як дотягнути до зарплатні, своєчасно складайте бюджетний план і дотримуйтесь його.
Особистий бюджет складається за принципом бухгалтерського балансу, де є дебет (доходи) та кредит (видатки) по статтях. Їх підсумкові суми мають збігатися. Починайте вчитись з планування на місяць. Після успішного опанування цього етапу можна складати бюджет на рік.
Як спланувати бюджет на місяць
Робити це потрібно в кінці попереднього місяця, щоб на перше число планового періоду у вас був готовий фінансовий мануал. Для початку необхідно перелічити всі види доходів: заробітну плату, пенсію, соціальну допомогу, відсотки по депозиту, прибуток від комерційної діяльності та інше. Якщо в цьому місяці ви плануєте оформлювати кредит онлайн без відмови або банківську позику, долучіть їх до переліку. А ось якщо вам мають повернути борг, ці гроші краще не враховувати завчасно. Більш доцільно включити їх в бюджет наступного місяця, після того, як кошти будуть фактично отримані.
Далі слід перерахувати обов’язкові витрати:
- на оплату оренди житла, комунальних послуг, мобільного зв’язку, інтернету;
- на продукти харчування, побутові товари та засоби гігієни;
- на особистий або громадський транспорт;
- на погашення кредитів;
- на домашніх тварин, тощо.
Також до обов’язкових витрат варто віднести суму, яку ви бажаєте і маєте можливість щомісячно відкладати на великі покупки. Крім того, у вас має бути «подушка безпеки» для непередбачуваних обставин.
Залишок можна розподілити між розвагами, подарунками та іншими необов’язковими витратами.
Нюанси планування річного бюджету
Річний фінансовий план складається аналогічно місячному, але має деякі відмінності від нього:
- Великі покупки варто розподіляти рівномірно. Якщо в цьому місяці ви купуєте дорогу техніку, придбання меблів краще відкласти на 2-3 місяці. А влітку є сенс взагалі відмовитись від подібних витрат, спрямувавши кошти на відпочинок.
- Зручна практика – протягом року кожного місяця відкладати невелику суму на літню відпустку. Таким же чином можна безболісно накопичити кошти на ремонт.
- Річний бюджет має враховувати сезонність: в теплі місяці видатки на послуги ЖКГ, одяг, взуття, транспорт зазвичай менші, ніж взимку.
- Слід пам’ятати, що існують місяці, які потребують особливого планування. Наприклад, грудень тягне за собою значні витрати на новорічні та різдвяні подарунки. А в серпні сім’ї з дітьми активно закуповують шкільне приладдя.
- Контролюйте дотримання плану щомісячно. Коригувати його достатньо один раз на квартал. Виключення – особливі обставини. Наприклад, звільнення з роботи або, навпаки, перехід на посаду з вищою зарплатою.
Задля зручності складання бюджету – як місячного, так і річного – доцільно користуватися електронними таблицями та відповідними застосунками для телефону.
Discussion about this post