Двері власної пекарні у Рівному, де печуть хліб і піцу на заквасці, а також круасани, житомиряни Наталія та Ярослав Яновичі відкрили майже рік тому, володіючи досвідом організації роботи кафе. Коли Наталія писала бізнес-план для отримання кредитних коштів від урядової програми «Власна справа» за сприяння Служби зайнятості, то в приміщенні майбутньої пекарні вже повним ходом йшов ремонт. За отримані кошти придбали сучасне обладнання для випікання піци. Її, до речі, тут виготовляють аж тринадцять видів.
– Завжди мріяли про те, що будемо готувати піцу. Маючи досвід організації кав’ярень, переконалися в тому, що саме цей продукт користується найбільшим попитом у відвідувачів. Тож наприкінці квітня минулого року пекарня розпочала роботу, а разом із нею відкрили і невеличке кафе, яке спочатку планували як звичайний пункт видачі готової продукції, – розповідає Наталія.
Власних фінансових ресурсів для придбання обладнання подружжя не мало. Усі ресурси були вкладені у виробництво круасанів, адже вони є виробниками цієї продукції, починаючи від замішування тіста. Яновичі випікають хліб виключно на заквасці, в круасанах же присутні дріжджі. Круасани Яновичів – класичні, французькі. У Рівному, до речі, серйозна конкуренція щодо круасанів, окрім пекарні Яновичів є ще з десяток виробників.
Пекарня – це новий бізнес, який подружжя розпочинало з нуля, він відрізняється від кав’ярень. Наталя каже, що взагалі це була мрія чоловіка. Він їздив у Київ навчатись на пекаря, потім відомий майстер цієї справи Денис Суховій приїжджав до них у пекарню навчати персонал.
– Цей бізнес є рентабельним, затрати мають повернутися протягом трьох років. Якщо говорити конкретно про круасани, то їх нині випікаємо понад 6 тисяч одиниць на місяць. Є піца на заквасці – 13 видів, легка кондитерка, загалом 20 видів продукції. На літо плануємо відкрити ще одну пекарню, – ділиться планами Ярослав.
Про теорію варто пам’ятати
– Усе залежить від того, яку бізнес-модель свого розвитку ти обрав. Якщо це листові вироби, типу круасанів, то в цьому напрямку можна розвиватися і масштабуватися. Але ми також поставили собі за мету досягти успіхів із просування нашої піци на заквасці, тому щодня опановуємо мистецтво цієї непростої справи, – каже Наталія.
Кафе при пекарні спочатку не планували. Та буквально за кілька місяців ця точка переросла в популярний у районі заклад. До речі, мікрорайон Царське село, який обрали Яновичі своєю локацією, вважається у Рівному досить заможним, але саме там немає ні пекарень, ні кафе.
– Помилки при започаткуванні власної справи будуть стовідсотково, – розповідає Ярослав. – Є помилки, які додають тобі досвіду, певною мірою збагачують. А є – безповоротні, їх у жодному разі допускати не можна. До таких я відношу невдалий вибір локації закладу. Важливу роль також відіграє парковка. На жаль, основна маса споживачів розлінилася, хочуть робити замовлення ледве не з машини. І на це треба зважати. А ще важливо добре вивчити трафік, прорахувати, скільки потенційних клієнтів може до тебе зайти. Врахувавши ці важливі моменти, можна значно зменшити ризики. Треба добре обмірковувати, як твій продукт зайде саме в цій місцевості.
Найважче – вийти із зони комфорту
Отож, житомиряни Наталія та Ярослав кілька років тому придбали франшизу на відкриття кафе, так вони опинилися в Рівному, де не мали ні родичів, ні знайомих. Спочатку відкрили одне кафе, потім – інше, набравшись досвіду у цій справі. А коли захистили свій проєкт за урядовою програмою «Власна справа», то хотіли попередній бізнес і пекарню об’єднати, але не склалося – кафе було нерентабельним, тому його вирішили закрити, зосередившись виключно на виробництві та реалізації своєї продукції – круасанів, а також, як уже мовилося, піци і хліба на заквасці.
– У житті важливо набратися сміливості і вийти із зони власного комфорту – й тоді все вийде, – впевнено каже Наталя.
Деякі секрети виробництва зсередини
Сучасна міні-пекарня – це, за словами власників, в першу чергу, сучасне обладнання. Наприклад, шафа уповільненого бродіння тіста значно зменшує ризики того, що тісто в якийсь момент неправильно себе поведе, а ще повністю заміняє нічну зміну.
– Увечері ми виставляємо заморожені круасани на запрограмований режим, на ранок приходиш – круасани всі підняті без жодних несподіванок, можна випікати. Насправді це обладнання не надто розповсюджене через високу вартість, адже коштує аж 6,5 тисячі євро, – розповідає Наталія.
У команді пекарів зараз 5 людей, двоє з яких – самі власники. Наталя відповідає за круасани, Ярослав – за піцу. Двоє працівників влаштували за умовами гранту. До речі, найбільшою проблемою виявилося знайти відповідальних людей. Більшість воліють нічого не робити, але при тому заробляти гарні гроші. «Кадрів», як кажуть, вистачає, а відповідальних працівників знайти вкрай складно.
Продають не лише свіжовипечену продукцію, але й морожену для кав’ярень. У такому разі кав’ярні самі несуть відповідальність за якість кінцевого продукту. Термін реалізації круасанів складає один день. Партнери, з якими співпрацюють, теж погодилися на такі правила.
• Василь Бурченя
Discussion about this post