Україна змушена під час війни вирішувати декілька надзвичайно важливих задач одночасно, бо виклики, що постали перед країною, фактично не мають прецедентів у світовій історії. Що ж стосується розвитку логістики, то тут взагалі ситуація справді унікальна.
Адже Україні довелося не лише перебудувати використання транспортних шляхів для здійснення першочергової мети — перемоги над ворогом. Але й паралельно інтегрувати їх в єдину європейську логістичну систему та ще й паралельно шукати нові способи здійснення експорту та імпорту критично важливої для обороноздатності та економіки продукції.
Загалом будь-яка міжнародна логістична компанія, що працює в Україні, стикається з необхідністю діяти в екстремальних умовах ведення бойових дій та часто-густо під ворожими обстрілами. Забезпечення безпеки вантажів та транспортних засобів виходить на перший план.
Проте за межами країни необхідно дотримуватися всіх прийнятих в інших державах суворих норм та вимог до перевезень, адже війна не може бути виправданням невиконанню взятих на себе обставин. Українці прагнуть довести, що ми є надійними та сумлінними партнерами, бо наш головний шлях прямує до об’єднаної Європи. Але, звичайно, він пролягає через повну перемогу над ворогом та повернення окупованих територій під свій контроль.
Логістика як інструмент досягнення перемоги над ворогом та підтримки вітчизняної економіки
Під час війни важливо не тільки мати сучасне озброєння в достатній кількості та мотивованих захисників, що розуміють важливість своєї місії та не потребують додаткових вмовлянь у відповідь на заклики стати до лав Збройних Сил України. Але й забезпечити доставку військових підрозділів, техніки та озброєння тощо до місць призначення.
Проте не менш значуще завдання — сприяти ефективному функціонуванню економіки, аби підприємства всіх видів діяльності та форм власності наповнювали бюджет та допомагали армії. Це означає, що навіть в умовах, коли будь-яка поїздка територією країни небезпечна для життя, потрібно підтримувати вже налагоджені торговельні міжнародні зв’язки та будувати нові стосунки з нашими партнерами та постачальниками необхідної продукції включно зі зброєю.
Труднощі полягають у руйнуванні транспортних шляхів всередині країни та неможливості використовувати звичні в мирні роки інфраструктурні об’єкти та види перевезень. Україна зіткнулася з проблемами в логістиці, пов’язаними з різними причинами:
- забороною авіасполучень в зв’язку з неможливістю забезпечення безпеки польотів над територією країни;
- блокадою ворогом морських торговельних шляхів, що викликало, зокрема, ледь не світову продовольчу кризу та голод в Африці;
- втратою логістичних центрів та хабів частково через ворожі атаки, частково внаслідок їх перенесення в більш безпечні місця на захід країни;
- відсутністю на західному кордоні достатньої кількості належно облаштованих прикордонних переходів з відповідною транспортною інфраструктурою;
- блокування кордонів з Польщею та частково Словаччиною силами, що діяли на руку рашистам;
- корупційною складовою, що досі є повністю не подоланою;
- проблемами, викликаними не завжди законними діями представників влади, зокрема працівників ТЦК, що затримували автомобілі міжнародних перевізників та насильно намагалися мобілізувати заброньованих водіїв-далекобійників.
Не всі ці фактори однаково впливають на тенденції розвитку логістики в 2024 році. Проте, не можна виключати, що деякі з ніби вирішених питань знову стануть актуальними та потребуватимуть негайного втручання влади — як центральної, так і на місцях.
Україна — надійний партнер та повноправний учасник європейської транспортної системи
Наша мета — стати членом Європейського Союзу та інтегруватися в сім’ю вільних народів, що століттями живуть на своїй землі та поважають право кожного на незалежність і вибір власного шляху. Вирішення цієї задачі неможливе без об’єднання транспортної системи країни з європейською, що сприятиме більш глибокій співпраці у всіх сферах. Хотілося би вірити, що вже цей рік стане початком цього процесу, а, головне, принесе довгоочікувану перемогу над ворогом.
Discussion about this post