За законами фізики рідина під дією високої температури розширюється у обсязі. При опаленні будівлі цей «зайвий» обсяг треба кудись дівати. Інакше в трубах виникне занадто високий тиск, й вони можуть не витримати. Аби цього не сталося, на трубах передбачений спеціальний розширювальний бачок, куди й потрапляє «зайва» гаряча вода. Коли температура падає, вона повертається назад у труби.
Розширювальний бак системи опалення та принцип його дії
Розширювальний бак опалення — це металева ємність. Коли температура води у системі опалення підвищується, обсяг теплоносія збільшується, й він потрапляє до розширювального бачка, а коли зменшується відтискається назад.
Стандартний розширювальний бачок буває відкритого та закритого типу. Залежно від цього, вони по-різному функціонують.
Види розширювальних баків, та як обрати
Перед тим як купувати бак, треба розрахувати його об’єм. Відомо, що під час нагрівання до 80 градусів, вода розширюється приблизно на 5%. Ще 5% — це запас для безпечної робити. Тобто, якщо опалювальна система вміщує 80 літрів, бак має бути розміром 8 – 9 літрів.
Розширювальні баки для котлів бувають:
- Відкриті. Застосовуються, коли вода в системі циркулює природним чином без насосу. Встановлюються у найвищий частині приміщення, що опалюється, та потребують регулярного доливання води. Зайва скидається у систему каналізації.
- Закриті мембранні. В середині закритої сталевої ємності знаходиться мембрана з матеріалу, що розтягується. Коли температура носія підіймається, він виштовхується у бачок. Мембрана прогинається. А коли падає, мембрана повертається на місце, а теплоносій у труби.
Така система має низку переваг. Це:
- внутрішньотрубна рідина не втрачається зовсім;
- стінки бака не контактують одночасно з рідиною та повітрям, тому не іржавіють;
- при необхідності мембрану можна замінити, не міняючи при цьому бака.
Зазвичай, розширювальні бачки відкритого типу наразі не застосовуються. Тому купити треба бачок закритий.
Монтаж розширювального бачка системи опалення
Розширювальні баки для системи опалення можна встановлювати як на початку системи, одразу перед котлом на трубах, з’єднаних з приладами опалення, так і у кінці, на трубі, по якій теплоносій повертається назад у котел. Другий варіант є більш розумним, адже під дією високої температури від котла мембрана розширювального бачка може швидко зіпсуватися. Далі треба передбачити поряд з ємністю вільне місце для її обслуговування. Окремо закріпити труби, що відводять воду.
Для ремонту перед баком потрібно змонтувати окремий кран.
Якщо все зробити правильно, опалювальна система слугуватиме дуже довго.
Discussion about this post