17:09, 14 листопада 2024 року
14 листопада – заговини або ж останній день перед початком багатоденного посту, коли ще можна споживати скоромну їжу. Скоромна – від даньослов’янського слова «скрамъ», що означало «жир, масло». Отже, скоромна їжа – це така, яка у своєму складі має плоть або продукти життєдіяльності теплокровних тварин, наприклад: молоко, яйця, сир, м’ясо тощо.
Таким чином, заговини – це день перед постуванням, «за» день до говіння. Говіння – це термін, який вживається у православному богослужбовому побуті на позначення певного стриманого образу поведінки віруючих під час посту. Це слово грецькою «ε?λ?βεια» (евлавіа) означає обережність, страх, боязкість, благоговіння. А його походження виводять до індоєвропейського корня «хава», що означав «благоговійне принесення жертви».
Вже 15 листопада розпочнеться Різдвяний піст, який триватиме 40 днів.
"Піст не має бути лише своєрідною дієтою, приуроченою до певної дати церковного календаря, хоча ззовні і нагадує її. Піст – важливий і непростий шлях поступового духовного вдосконалення, зміцнення душевних і моральних сил, віднайдення опори, надії, це наближення до Бога. І аби зрозуміти, наскільки говіння є зміцнюючим і корисним – слід пройти цей шлях, щоби у Святвечір з душевною, тихою і легкою радістю зустріти світле свято Різдва Христового, приготувавши не лише страви на стіл і подарунки для родини, але найперше – приготувавши себе до зустрічі з Богом, Який прийшов у світ", – зазначають у ПЦУ.
У піст не споживають м’яса
У понеділок, середу та п’ятницю готують їжу без рослинної олії та не вживають рибу. У ці дні риба дозволяється тільки якщо звершується всенічне бдіння (наприклад, у престольне свято).
У вівторок та четвер можна страви на рослинній олії. Якщо вони випадають ще й днями шанованих святих – дозволяється їсти рибу.
Риба також може бути в раціоні по суботах та неділях та у день Введення Пресвятої Богородиці в Храм (21-го листопада).
Надвечір’я Різдва Христового – день обов’язкового посту для всіх вірян.
У всі дні посту ті, хто його дотримуються, мають утриматися від організації та участі в гучних забавах, весіллях, танцях, розвагах та інших подібних заходах.
Можуть не дотримуватися посту:
- діти до 14 років та особи, яким виповнилося 60 років;
- важкохворі;
- вагітні;
- матері після пологів і ті, що годують груддю;
- ті, хто подорожує (якщо час подорожі перевищує вісім годин);
- ті, хто важко працює;
- ті, хто харчується зі столу інших;
- убогі, котрі живуть з милостині;
Discussion about this post