22:29, 08 серпня 2024 року
Батькам знайома ситуація, коли їхнє чадо починає хворіти та в нього з’являється нежить. Тоді дитині потрібна допомога, аби полегшити носове дихання. Але існують стани, коли малюк страждає на закладений ніс, хоча й інших симптомів застуди чи грипу немає. У чому причина та як діяти в цьому випадку? Нумо розбиратися.
Чому у дітей буває закладений ніс?
Порушення процесу дихання в малюка може виникати через такі причини[1]:
- Інфекція верхніх дихальних шляхів. Це зустрічається досить часто: застуда, грип та інші інфекційні захворювання викликають запалення слизової оболонки, що призводить до набряку та ускладненого дихання. У цьому випадку лікарі радять препарати від закладеності носа дитині на основі рослинних екстрактів. Вони мають м’який та безпечний вплив на дитячий організм.
- Алергія. Вдихання пилку від рослин, шерсті тварин або пилових кліщів нерідко викликає алергічний риніт — реакцію імунної системи, що призводить до набряку та виділення слизу. До головних симптомів алергічного риніту відносять, крім самої нежиті, свербіж у носі та очах, головний біль, біль у вухах.
- Збільшення носоглоткових мигдаликів — аденоїдів. Так зветься лімфатична тканина, що розташована в задній частині носової порожнини. Вона допомагає боротися з інфекціями, але іноді, через часті запальні процеси, може збільшуватися та блокувати дихальні шляхи. Треба звернутися до лікаря з підозрою на аденоїди, якщо дитина дихає переважно ротом, хропить, має труднощі з ковтанням.
- Викривлення носової перегородки. Цей стан виникає, коли хрящова тканина, що розділяє ніздрі, зміщена. Таке буває як від народження, так і після травми. Це може ускладнювати процес дихання через одну або обидві ніздрі. До симптоматики цього стану відносять хронічні синусити, труднощі з диханням, хропіння, апное сну.
- Хоанальна атрезія — це вроджена вада, при якій носові проходи частково або повністю закриті. У більшості випадків уражена лише одна сторона носа, що може бути виявлено вже після народження або пізніше, якщо симптоми незначні. Запідозрити хоанальну атрезію можна, якщо в дитини виникають труднощі з диханням при годуванні грудьми або є часті виділення з однієї ніздрі.
- Сухе повітря. У приміщеннях із пониженою вологістю діти часто відчувають дискомфорт. Сухе повітря може подразнювати слизову оболонку носа та сприяти закладеності.
Рекомендації щодо профілактики закладеності носа у дітей
Ось декілька порад, що допоможуть полегшити стан малюка[2]:
- Використовуйте зволожувач повітря. Це не тільки допоможе розрідити слиз і полегшити дихання, але й стане гарним превентивним заходом, щоб запобігти хворобам.
- Використовуйте сольовий розчин для промивання носу. Його можна купити, або зробити самому 0,9 % фізіологічний розчин. Для дітей від 6 років можна також використовувати сік алое вера.
- Якщо в дитини немає температури та болі у вухах, можна прийняти теплу ванну. Вона допоможе розслабитися і полегшити дихання.
- Підніміть голову малюка під час сну, щоб підтримати природній відтік слизу.
Ці поради призначені для полегшення стану, але не є заміною консультації лікаря та професійного лікування. Якщо є підозра, що вашому малюкові потрібна медична допомога, сміливо звертайтеся до педіатра або отоларинголога.
Література:
What to expect from the first year, 3rd edition, by Heidi Murkoff. WhatToExpect.com, Colds in babies: causes, symptoms, tips and remedies, November 2020.
American Academy of Pediatrics, Review of Pediatrics, The stuffy nose, August 2010.
Discussion about this post