Вакцинація — це найефективніший спосіб убезпечити вашу дитину від розвитку небезпечних для життя інфекційних хвороб. Саме так людству вдалося впоратись з епідеміями та назавжди перемогти деякі інфекції, однак дотепер деякі батьки вагаються перед проведенням щеплення. Ця невпевненість пов’язана з побічними реакціями, які можуть виникати після введення вакцини. Вакцина є ефективною завдяки стимуляції імунної відповіді, тому в дитини можуть з’являтися деякі симптоми, які свідчать про активну участь імунітету. Найчастіше, щоб стан нормалізувався, достатньо дати дитині Ібупрофен таблетки або суспензію (залежно від віку). Але батьки мають знати, коли такої допомоги вистачить, а коли треба звертатися до лікаря.
Нормальні поствакцинальні реакції
Деяка частина дітей у поствакцинальний період не відчуває жодного дискомфорту та не потребує допомоги. Однак досить часто виникають неспецифічні реакції, які свідчать виключно про відповідь імунної системи:
- Тимчасове підвищення температури. Як правило, вона нормалізується за 1–2 дні, а для полегшення симптомів можна дати дитині Парацетамол або Ібупрофен.
- Біль у місці введення вакцини. Він теж є місцевою реакцією, проходить після приймання протизапальних чи знеболювальних препаратів.
- Незначний набряк у місці введення. На відміну від болю, може зберігатися деякий час. Не слід переживати, якщо він не завдає дитині відчутного дискомфорту.
Ці реакції зустрічаються найчастіше, вони характерні для всіх типів вакцин. Якщо щеплення проводиться живою вакциною, можуть з’явитися так звані «малі прояви хвороби» — висипка, довготривалий кашель, збільшення лімфатичних вузлів. Вони також не потребують втручання лікарів і проходять згодом.
Що має насторожити
Часом побічні реакції, що виникають після вакцинації, потребують відвідування лікаря. Їх також називають поствакцинальними ускладненнями. До них відносять низку патологій, які розвиваються після виконання маніпуляції та залишаються у вигляді стійкого ураження:
- абсцес — утворюється в місці введення;
- келоїдні рубці — формуються, якщо організм схильний до їх утворення;
- лімфаденіт та лімфангіт;
- розповсюдження інфекції через введення живої вакцини — менінгіт, менінгоенцефаліт, сепсис;
- тяжкі алергічні реакції — анафілактичний шок чи набряк Квінке.
Перелічені стани супроводжуються появою специфічної симптоматики та значним погіршенням стану дитини. Більшість із них серйозно загрожує здоров’ю, а інколи — навіть життю малюка. Тому, якщо дитина почувається погано, необхідно негайно звертатися до спеціаліста по допомогу.
Discussion about this post