15:58, 25 травня 2025 року
Нарешті ми всі дочекалися тепла, плануємо купу справ з роботи та відпочинку на свіжому повітрі, на це сподіваються також і перші представники кровососів — мошки з родини Simulіidae та мокреці з сімейства Ceratopogonidae. Зважаючи на запізніле потепління, їм потрібно доволі швидко здійснити всі свої життєві процеси, при цьому вони здатні серйозно дошкуляти людині та тваринам.
За результатами багаторічних ентомологічних спостережень фахівцями Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб, у Рівненській області фіксується 7 видів мошок та 11 різновидів мокреців, місцями їх виплоду є водойми з проточною водою, тому поруч з такими місцинами їх поява та активність буде найбільш помітною. Однак ці комахи легко долають відстані і можуть розлітатись на десятки кілометрів, а якщо вітер підхопить їх під крильця, то й сотню здолають без проблем. Інтенсивний напад гнусу зазвичай відбуватиметься орієнтовно 2-3 тижні, найбільше у ранні та вечірні години, надалі їх чисельність зменшуватиметься, на цей процес істотно впливатиме температура повітря та відносна вологість.
У слині мошок та мокреців міститься комплекс токсичних речовин та ферментів, які чинять гемолітичну дію, саме вони викликають сильну алергічну реакцію, жертви відчувають сильний свербіж, печію, уражені місця сильно набрякають, виникають внутрішньошкірні крововиливи; внаслідок розчухування ран часто відбувається їх вторинне бактеріальне інфікування. Зважаючи на те, що зазвичай одночасно нападає велика кількість комах, алергії можуть набути генералізованих форм, внаслідок чого розвивається запаморочення, задишка, підвищується артеріальний тиск, аж до анафілактичного шоку. Також мошки та мокреці є переносниками збудників онхоцеркозу, туляремії, сибірки, а також яєць та личинок гельмінтів.
Якщо уникнути нападу гнусу не вдалось, потрібно відразу промити уражені місця холодною водою з милом, прикласти холодний компрес, можна прийняти антигістамінний препарат, у разі погіршення самопочуття слід негайно звертатись у медичний заклад.
При перебуванні у довкіллі саме в цей період потрібно бути готовим до зустрічі з кровососами, варто потурбуватись про запас репелентів, які відлякуватимуть комах. На природі захищає і максимально закритий одяг, бажано світлих тонів, а у приміщеннях — протимоскітні сітки на вікнах та дверях. За можливості, слід обмежити час перебування на відкритих місцевостях вранці та ввечері.
Окрему увагу слід приділяти худобі, яка дуже потерпає від укусів гнусу, внаслідок масового нападу якого у тварин може виникнути симуліотоксикоз, основними проявами якого є спочатку сильне занепокоєння, а потім — пригнічення, сильна слинотеча, набряки, збільшення лімфатичних вузлів, задишка, у разі ненадання допомоги за 1-2 доби тварину можна втратити. Необхідно спільно з ветеринарним лікарем підібрати для обробки тварин інсектицидні препарати та застосовувати їх з визначеною періодичністю, а також скоригувати режим випасу.
Discussion about this post