Чому виникла підозра на туберкульоз
Валентина Б. проживає в одному з районних центрів Рівненської області. Жінка попросила не називати її прізвище та пояснила – більшість її знайомих не знають про те, що її сім’я хворіла на туберкульоз та можуть не правильно до цього віднестись. Під час лікування, жінка разом з чоловіком мали власне підприємство.
«Ми така сім’я, на яку рівняються. Скажу без лишніх гордощів – у нас прекрасні діти, хороша робота, обоє освічені та розумні. Однак, навіть приватна справа не позбавлена пліток та осуду, тож доводиться «фільтрувати» свої слова. Я не хочу, щоб навіть через чотири роки нам довелося зіткнутись зі стигматизацією», – сказала жінка.
З її слів, спочатку увагу звернули на стан здоров’я її чоловіка. В якийсь момент жінка помітила, що він дуже схуд та почав кашляти. Однак, зо два місяці пояснювала собі це тим, що чоловік палить цигарки.
«Тоді були деякі проблеми, тож палив він багато. Їв отак собі – від випадку до випадку, то ще й постійно нервував. Тому і не одразу дійшло, що потрібно йти перевірятись. Але коли у нього піднялась температура і не проходила, ми зрозуміли – потрібно йти до лікаря», – пояснила Валентина Б.
Як проходила діагностика
У медзакладі райцентру чоловікові зробили флюорографію. Виявилось, що цю процедуру пацієнт не робив кілька років. На знімкові легень лікарі побачили темні плями – «діри».
«Навіть без додаткових обстежень стало зрозуміло – це туберкульоз. Але лікар – не ворожка, щоб пальцем в небо тикати, тож нам дали направлення до фтизіатра у Рівненський фтизіопульмонологічний центр ( віднедавна Рівненська обласна інфекційна лікарня). Там він пройшов ще деякі додаткові обстеження, які мали підтвердити, або заперечити діагноз туберкульоз. На все пішло близько тижня», – зазначила Валентина.
І додала: діагностика туберкульозу безболісна та безоплатна. Визначення діагнозу затягнулося через те, що довелося їхати до Рівного.
«Ви не уявляєте як швидко медицина крокує вперед: ще у 2020 році нам доводилося самотужки їздити й здавати все що потрібно до Рівного, а сьогодні все змінилося. Я тримаю руку на пульсі стосовно того, як лікується туберкульоз, адже можливість рецидиву нікуди не пропала. І, як бачите, захворіти може будь-хто», – уточнила жінка.
Колишня пацієнтка наголосила: станом на 2024 рік діагностика туберкульозу у пацієнтів триває орієнтовно годину-півтори. Таку можливість дає спеціальний апарат Gene-Еxpert. Та навіть чутливість до протитуберкульозних апаратів визначається доволі швидко з допомогою Xpert M TB/XDR. Такі апарати є і в Рівному.
«До речі, ще у нас в поліклініці, коли чоловік тільки проходив флюорографію, медики порадили йому перевірити й мене. Адже ми багато часу проводимо разом і вдома, і на роботі. До того ж я була худою і пишалась цим. Уже в Рівному мені також повідомили, що у мене туберкульоз, в обох чутлива форма, тобто така, яка не має стійкості перед медикаментами», – поділилась жителька Рівненщини.
З її слів, туберкульоз уразив її легені значно менше, ніж у її чоловіка. Каже, що лікарі пояснили це тим, що він почав хворіти раніше.
«Діагностику пройшли й наша восьмирічна донька, і наш син, якому на той час виповнилося лише півтора року. Діти були здоровими. Мене це здивувало, адже тоді я ще не знала, що підхопити туберкульоз не так легко, як нам колись розповідали. Щоб інфікуватись, потрібно довго-довго бути поруч з людиною, з туберкульозом. Ми з моїм чоловіком і спали поруч в одному ліжку, мали свої контакти, тож я і захворіла», – сказала Валентина.
Як проходило лікування сімейної пари
Після встановлення діагнозу обох госпіталізували до стаціонарного відділення Рівненського фтизіопульмонологічного центру. Чоловік з дружиною лежали у сусідніх палатах.
Discussion about this post