Напевне, не існує українця, який б не знав, що таке вишиванка. Це наш символ, який має багатовікову історію та зберігає автентичні орнаменти різних куточків України. Завдяки великому вибору, який представляє магазин вишиванок “Світ Вишиванок”, ви можете замовити оригінальні та вишукані вироби на будь-який смак.
Однак, дуже важливо не тільки купувати та носити вишитий одяг, але й розуміти його історичну цінність та походження. Пропонуємо поговорити трішки про історію та розвиток цього ремесла та найдавніші вишиванки.
Трохи історичних фактів про вишиванки
Виникнення перших вишиванок в Україні датується ще в дохристиянські часи, близько тисячі років тому. Відповідно до археологічних знахідок, вишиванки з’явилися ще за часів Трипільської культури, епохи пізнього неоліту. Як відомо, трипільці були досить вправними гончарями, але також і використовували специфічні мотиви для прикраси свого одягу. Звісно, тканина не збереглась до наших часів, однак на трипільській кераміці можна знайти дуже схожі візерунки на ті, що є на українському вишитому одязі.
Перші вишиванки мали простий дизайн, вони складалися із геометричних орнаментів та природних мотивів, наприклад, ромбів, хвиль, кіл, та інших символів, що пов’язані із віруванням язичників. Для вишивання використовували здебільшого червоні та чорні нитки, а полотно було домотканим.
У ті часи вірили, що вишиванка здатна оберігати людину від злих поглядів, дарувати їй здоров’я та добру долю. Матері часто вишивали дітям такий одяг, щоб передати теплоту та любов. У деяких регіонах такий процес мав навіть церемоніальні нотки, коли жінки у процесі молилися та вірили, що надають вишиванці особливої сили.
Найдавніші вишиванки
Історики так і не визначили точний період, коли виникли вишиванки, однак більшість дослідників схиляються до доби палеоліту. Найдавнішими вишиванками, знайденими в Україні є такі:
- Лляні сорочки, що мають унікальні вишиті візерунки. Ці знахідки були розкопані неподалік села Мізин, що на Чернігівщині. Саме ці знахідки заведено вважати одними із найдавніших.
- Вовняна сорочка зі стародавнім вишиттям. Такий одяг знайшли у Миколаївській області у так званому “кургані Соколова”. Цікаво те, що вишиванку прирівняли до золота, адже її закопали разом із цим дорогоцінним металом.
- Вишиванки черниці Марії-Магдалини Мазепиної. Ці речі знайдені у Києво-Печерській лаврі.
З часом вишиванка продовжувала ще більше розвиватися та ставати популярною серед українців. Однак найдавнішим одягом заведено вважати саме ці варіанти, що ми описали у статті.
Discussion about this post