12:27, 03 березня 2025 року
Велика кількість захворювань горла і гортані інфекційної та неінфекційної природи супроводжується болем у горлі. Хоча в більшості випадків цей симптом є нешкідливим і минає сам по собі, правильний підхід до лікування допомагає полегшити стан і запобігти можливим ускладненням.
Причини та діагностика
Основними чинниками, що передують болю у горлі, є:
- Вірусні інфекції — це причина 90% випадків. Патогенами можуть виступати риновіруси, аденовіруси, вірус грипу, парагрипу, коронавіруси.
- Бактеріальні інфекції — найчастіше спричинені Streptococcus pyogenes (β-гемолітичний стрептокок групи A), рідше — Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, Haemophilus influenzae.
- Незапальні причини — алергія, подразнення слизової оболонки (сухе повітря, куріння, забруднене повітря), гастроезофагеальний рефлюкс.
Щоб визначити джерело запалення, лікарі використовують кілька методів. По-перше, вони оцінюють симптоми пацієнта за шкалою Центора. Вона допомагає визначити чи спричинений біль бактеріями або вірусами.
По-друге, застосовуються лабораторні тести:
- експрес-тест на стрептокок — це швидкий аналіз, що за кілька хвилин показує, чи є в горлі бактерії Streptococcus pyogenes;
- бактеріологічний посів мазка із зіву — більш точне дослідження, під час якого взятий в пацієнта зразок поміщають у спеціальні умови, щоб виявити наявність та вид бактерій (результати зазвичай готові через 1–2 дні).
За необхідності можуть знадобитися аналізи крові, якщо є підозра на серйознішу інфекцію або ускладнення.
Медикаментозне лікування
Залежно від виду збудника фахівець може порекомендувати використовувати такі варіанти медикаментозної терапії:
- Протизапальні. Лікарі рекомендують застосовувати нестероїдні протизапальні препарати, які допомагають полегшити симптоми в дорослих і дітей. Ці засоби зменшують дискомфорт під час ковтання, знижують набряклість та нормалізують температуру.
- Знеболювальні. Препарати з анальгетичною дією застосовуються для тимчасового полегшення симптомів та поліпшення самопочуття.
- Антибіотики. Їхнє використання необхідне тільки у випадках, коли біль спричинений бактеріальною інфекцією. Щоб визначити, чи потрібна антибактеріальна терапія, лікар оцінює симптоми та за необхідності проводить лабораторні дослідження. Тип антибіотика фахівець підбирає залежно від віку пацієнта, наявності алергії та чутливості до ліків.
Немедикаментозна терапія
До додаткових методів лікування належать:
- Полоскання та зрошення горла. Для зменшення набряку та зволоження слизової можна використовувати сольовий розчин або відвари трав для полоскання. Якщо підтверджено бактеріальну природу захворювання, радять використовувати аптечні антисептики, однак вони потребують обережного застосування, особливо в дітей.
- Підтримка мікроклімату у приміщенні. Використовуйте зволожувачі повітря, періодично провітрюйте кімнату та проводьте вологе прибирання.
У разі тривалого або посиленого болю в горлі, високої температури та утрудненого ковтання рекомендується звернутися до лікаря для точної діагностики та вибору оптимального лікування.
Discussion about this post