Відколи ПП «Віліс» із Рівного вперше почало виробляти звичайні макарони, вони змінили кілька виробників вітчизняного обладнання – не влаштовувала його якість. А в якийсь момент остаточно вирішили, що будуть випускати свою продукції лише на імпортному обладнанні. Тож на сьогодні мають вже п’ять діючих ліній італійського виробництва, шоста – швейцарська. Будують цех і під сьому лінію, а незабаром будуть монтувати й восьму.
США та країни Європи нині є основними споживачами продукції підприємства «Віліс» за межами України. Із країною-агресором, до слова, підприємство ніколи не торгувало. Зараз доля експорту складає приблизно 15 відсотків (до війни – 30), все інше – внутрішній український ринок. Власник підприємства Віктор Жабчик вважає, що нині пріоритетним завданням для нього є наповнити своєю продукцією внутрішній ринок, тим більше, що попит на неї, якщо порівняти з позаминулим роком, зріс на 15 відсотків. В абсолютних величинах – це доволі великі об’єми. Скільки саме – комерційна таємниця.
Армії допомагають і бізнес розвивають
Через війну особливий акцент рівненський виробник зробив на виготовленні макаронів швидкого приготування. Цей продукт потрібен на передовій для кожного захисника. Продукцію виготовляють на українській сировині, використовують виключно високоолеїнову українську олію. До однієї лінії з виготовлення вермішелі швидкого приготування найближчим часом доєднається ще дві. Вироблятимуть вермішель швидкого приготування і в готовому посуді, що дуже зручно в польових умовах та в дорозі.
У серпні минулого року першу партію вермішелі швидкого приготування у кількості 50 тис. пачок ПП «Віліс» разом із Благодійним Фондом «Україна для героїв» відправило для бригади «Лють». Із того часу вони це роблять систематично по всій Україні, забезпечують своєю продукцією велику кількість підрозділів та волонтерів. 3640 тонн макаронів приватне підприємство зараз виготовляє під замовлення ООН.
– Держава підприємцям зараз дуже допомагає. Під програму
5-7-9 відсотків ми залучили 57 мільйонів гривень кредитних коштів. Без цієї підтримки ми не змогли б набрати такі темпи розвитку. Адже обігових коштів у таких об’ємах на сьогодні ніхто не має, – розповідає засновник і власник ПП «Віліс» Віктор Жабчик.
Українці теж не ликом шиті
За словами власника, першу італійську лінію мали змонтувати італійці, в їхньому графіку було зазначено, що це станеться через 10 місяців. Власник же заявив, що запустить лінію зі своїми спеціалістами менш як за 3 місяці. Італійські партнери побули на фірмі 3 дні і їх відправили на батьківщину. У такий спосіб підприємець зекономив 15 відсотків коштів із контракту, які мали бути спрямовані на монтаж обладнання та пусконалагоджувальні роботи. А лінію справді змонтували власними силами, запустили її з першого разу через 2,5 місяця, чим неабияк здивували італійських партнерів. Вона досі успішно працює.
– Ми зараз виготовляємо чимало продукції під відомими зарубіжними брендами та торговими марками. А на упаковці зазначаємо: Виробник ПП «Віліс» Україна. Така практика є досить поширеною у світі, особливо в Європі, де далеко не кожен виробник може похвалитися достатньою кількістю виробничих потужностей. На сучасному італійському обладнанні за представленою замовником рецептурою можна зробити дуже якісні макарони чи спагеті, – запевняє Віктор Жабчик.
А ще він спростовує міф про те, що буцімто італійські макарони є найкращі, бо точно знає, що їх не існує в чистому вигляді. Італія лише в Україні закуповує понад 1,4 мільйона тонн зерна м’яких сортів. Щоб виготовити якісні макарони, там змішують борошно канадське, українське, італійське та інших країн. Тобто з виключно італійського борошна ніхто продукції не робить через те, що вони не мають його в необхідній кількості.
Майбутнє – за виробниками напівфабрикатів і замороженої продукції
Кожна країна має свій топ споживання окремих видів продукції. В Україні звикли до сала, картоплі та борщу. Але якщо вести мову про макарони, то в нас більше споживають так звані короткорізи (коротка форма макаронних виробів), цей об’єм може доходити навіть до 90 відсотків. А в Європі навпаки – довгорізи. За словами Віктора Жабчика, вони вже монтують нову італійську лінію з виготовлення спагеті, і там буде аж 8 видів цієї продукції замість 3-х нинішніх.
Але майбутнє – за напівфабрикатами, замороженими продуктами, переконаний виробник. Вирветься вперед той, хто вироблятиме харчі швидкого приготування. «Віліс» теж має проєкт із виготовлення таких супів. Нині тестують склад кожного із видів, проходить опитування серед працівників, вивчають думки, адже багато хто з них працював за кордоном.
У найближчих планах ПП «Віліс» будівництво, зокрема, власного млина та ребрендинг ресторану «Баржа», який підприємство здало в оренду. Нині має намір повністю змінити концепцію його роботи – з тим, щоб там можна було смачно поїсти вже о 8-й годині ранку, чого у Рівному поки що немає.
• Василь Бурченя
Discussion about this post