Таку суму коштів для українського війська в нинішньому році вже виділила Городоцька сільська громада, що в Рівненському районі. І це не межа. Обіцяють, що до кінця року постараються, щоб ця сума виросла до 50-ти мільйонів.
При формуванні бюджету на 2024 рік депутати Городоцької сільської ради, що в Рівненському районі, одноголосно прийняли рішення левову частку бюджету спрямувати на допомогу Збройним Силам України. Таке рішення громади поблизу обласного центру є наслідком усвідомлення місцевими депутатами того факту, що держава зараз не може сповна забезпечити всі потреби нашого війська, і допомогти їй у цьому мають самодостатні громади. Про це заявив голова Городоцької громади Сергій Поліщук.
– Проаналізували свої фінансові можливості і дійшли висновку, що маємо можливість 17 мільйонів гривень залишків вільних коштів вже спрямувати на потреби ЗСУ. З них на 10 мільйонів гривень ми закупили квадрокоптери Mavik 3T, а 6,5 млн. гривень у вигляді субвенції напряму відправили військовим частинам для їхніх потреб згідно з відповідними клопотаннями, – розповідає сільський голова Сергій Поліщук.
Сильніші – разом!
За словами голови громади, перед початком процедури закупівель квадрокоптерів громада стикнулася з цілою низкою процедурних проблем через відсутність відповідного досвіду. Тож вирішили діяти спільно з Рівненською міською радою, оскільки такий досвід вона вже мала, і їхня закупівля, до речі, увійшла в ТОП-5 закупівель року. Для цього уклали Меморандум про співпрацю і запропонували таку її форму як співфінансування, щоб спільними зусиллями допомагати українській армії. Сторони обопільно погодили це. Тобто кожна громада виділяє кошти окремо, а закупівлі здійснюють спільно. Відпрацювали і механім передачі закупленого в частини: громади окремо отримують від своїх жителів, які несуть службу на передовій, клопотання про виділення мавіків, а закупивши обладнання, спільно вручають цю техніку своїм землякам.
– Нині понад чотириста п’ятдесят мешканців Городоцької громади захищають нашу державу від російського загарбника на передовій. На жаль, 18 представників громади загинуло, доля ще дев’ятьох – невідома. Ми надаємо перевагу підрозділам, які на передовій, навіть якщо там немає наших мешканців, і забезпечуємо їх потужними квадракоптерами з приладами нічного бачення, вони дороговартісні, але ми віддаємо собі належне, що маємо це робити задля наближення Перемоги, – наголошує Сергій Поліщук.
«Можна було б» зачекає до вирішення головної проблеми
Попри те, що Городоцька громада вважається однією з найзаможніших у нашій області, тут теж є свої нагальні проблеми, які треба вирішувати. Так, скажімо, за 17 мільйонів у більшості населених пунктів громади можна було заасфальтувати 12 доріг із розрахунку, що одна дорога коштує в середньому 1,5 мільйона гривень. За ці кошти, для прикладу, можна було б провести капітальні ремонти всіх навчальних закладів громади. А ще можна було збудувати частину дитячого садочка, адже до війни кошторисна вартість його будівництва складала 120 мільйонів гривень, то зазначена вище сума у розмірі 17 млн. – це, фактично, 5 частина нового дошкільного закладу. Але, знову ж таки, це перший серйозний внесок громади в оборону країни в поточному році. Є плани загалом у 2024-му на Збройні Сили спрямувати 50 мільйонів гривень за умови, що бюджет наповнюватиметься такими ж високими темпами. Загалом програма розрахована на два роки, але якщо громаді пощастить, то таку суму можна акумулювати і спрямувати на оборону держави і упродовж цього року. Таким планам сприяє і те, що цьогоріч реверсні кошти з бюджету громади не вилучають. Якщо вони залишаться у громаді, то їх теж спрямують на потреби ЗСУ.
Але благоустрою бути!
Попри все, частину коштів зі свого бюджету Городоцька громада у нинішньому році все ж передбачила на блогоустрій території. Із капітальних видатків зараз дозволили виділяти кошти лише на дороги. Буде благоустрій доріг громади, доріг загального користування. За умови наповнення бюджету будуть і надалі проводити ремонти, першочергові витрати на благоустрій території повинні бути однозначно. Працюють у громаді і над енергозбереженням. Запланували заміну двох котлів в Обарівській школі, зроблено проєкти для заміни газового котла на твердопаливний у Городоцькому ліцеї і на будівництво укриття в Карпилівській гімназії.
ТОВ «Кроноспан» додало громаді фінансової стабільності
Вагомий внесок до скарбнички Городоцької громади робить ТОВ «Кроноспан Рівне», яке віднедавна запустило на території громади виробництво і справно сплачує податки, та ще й розширяє виробництво. Вони зареєстрували власний індустріальний парк, докупили землі і змінюють цільове призначення земельної ділянки. Це підприємство кластерного типу, яке створює замкнутий цикл виробництва. Для громади це, безумовно, вигідно, адже це додаткові надходження до бюджету та нові робочі місця. З екологічними нормами, довкола яких були певні побоювання, у підприємства наразі все добре, відбувається щоденний моніторинг повітря, пост моніторингу діє, цьогоріч він має пройти обов’язковий технічний огляд (ТО). Законодавство на сьогодні не зобов’язує жодне підприємство встановлювати стаціонарний пост моніторингу якості атмосферного повітря. Проте ТОВ «Кроноспан Рівне» за власний кошт його встановив і передав громаді. Тож є можливість заходити і постійно моніторити: є там формальдегіди чи немає. Якість повітря контролюється щосекунди.
Три об’єкти поки мусять зачекати
Є в Городоцької громади проблеми з музичною школою в Городку, оскільки протікає дах, а також із Будинком культури у с. Обарів і клубом у с. Ставки, які перебувають в аварійному стані. Не всі роботи нині дозволено фінансувати в умовах військового стану. Поки що дозволено, як уже мовилося, робити лише капітальний ремонт доріг. Скажімо, що стосується музичної школи, то приміщення там старе, ремонтом не обійдешся, тож до війни вже були проведені процедури закупівлі і визначені переможці, але війна все зупинила.
Та все, переконаний голова громади, вдасться надолужити. Головне – здобути Перемогу.
• Василь Бурченя
Discussion about this post