Раннє втручання як основа успішної інклюзії!

З таким гаслом виступила Олена Скрипко, координатор спільної Програми «Батьки за раннє втручання в Україні», що впроваджують HealthProm (Великобританія), ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю (НАІУ) і БФ «Інститут раннього втручання» (БФ ІРВ) на другій Всеукраїнській конференції «Освіта дітей з ментальними порушеннями. Права і проблеми», що відбулась нещодавно в Києві.

Подія зібрала разом викладачів та фахівців, держслужбовців, представників міністерств соціальної політики, освіти і науки, представників профільних комітетів Верховної Ради України, народних депутатів, керівників громадських організацій та благодійних фондів, батьків дітей з особливими освітніми потребами.

 Учасники підняли цілу низку надважливих питань: функціонування та реформування спеціальних освітніх закладів, внесення змін до законодавства, в яких центром уваги є дитина та її потреби, долучення до процесу навчально-виховної роботи особистого асистента не тільки вчителя, а й дитини. Були обговорені соціальні послуги та нові можливості щодо їх отримання, у зв’язку з вступом у силу відповідного нового закону, питання того, як вплине введення в дію МКФ на надання дітям з особливостями розвитку освітніх та інших послуг, та питання можливостей участі дітей з особливими освітніми потребами в позашкільній та неформальній освіті.

Один з організаторів конференції, зокрема, звернув увагу, що реформа інклюзивної освіти була не продумана в частині її реалізації. Обіцяні сучасні інклюзивно-ресурсні центри, покликані замінити застарілу службу – психо-медико-педагогічну комісію, працюють в окремих випадках і далеко не по всій Україні. Діти з особливими освітніми потребами фактично втратили учбовий рік і залишились без належного супроводу. Експерти наголошують, важливо використовувати світовий досвід, одним з елементів якого є залучення особистого асистента дитини. Це дає реальний шанс на соціалізацію та адаптацію в суспільстві.