26.04.2018 м. Кривий Ріг
Вступна промова: Бородавка О.М. – головний спеціаліст УОН.
«Дуже добре, шановні колеги, що ми зібрались на цій зустрічі – це влучна нагода обговорити всебічно проблеми і досвід центрів, які займаються впровадженням послуги Раннього втручання у м. Кривий Ріг та Дніпропетровському регіоні. Сьогоднішня зустріч організована за допомогою батьківських громадських організацій: БО «Ангел дитинства» (м. Дніпро – голова Алексєєва Н.О.) і ГО «Фонд об’єднаних сердець» (Пастушенко Н.).

Завдяки трирічному досвіду проведення інтерактивних таборів, які ми проводимо у Криворізькому регіоні. Можна з упевненістю сказати, що діти з особливими потребами повинні знаходитися у оточенні інших дітей, ми не бачимо різниці між дітьми. Розмова має начатися – діти з особливими потребами повинні бути у соціумі.
Надаю вступне слово Алексєєвой Н.О., яка повідомить нас про впровадження послуги Раннього втручання у Дніпропетровському регіоні.
Спікер 1: Голова БО «Ангел дитинства» Алексєєва Наталія Олексіївна.
Презентація на тему: «Забезпечення послуг Раннього втручання, як умова збереження здоровся дитини».
«Впровадження послуги Раннього втручання почалося з 2009 року в Дніпропетровському регіоні. С 2009 року почалась робота по впровадженню інклюзії в школах нашого регіоні. Це питання, які с стосуються модернізації шкіл для дітей з інвалідністю (пандуси, туалети, ресурсні кімнати, обладнання, та інше), інформування і просвітницької робота, яка поєднує в собі широку діяльність у роз’ясненні широким верствам населення чому діти з особливими потребами повинні бути у соціумі.
Послуга РВ в країні впроваджується з запізненням. Існує певна різниця між реабілітацією і раннім втручанням.
Реабілітація – це робота направлена на фізичний розвиток дитини. Раннє втручання від 0-3,9 років – це допомога всій сім’ї. Послуга РВ край необхідна для нас. Дітей і сімей, які потребують цю послугу велика кількість. Часто мати не має уявлення як кормити дитину і на це іде 4 години , сходити з дитиною в магазин, інші рутини. Втручання на ранньому етапі дасть змогу зекономить кошти на утримання дитини у майбутньому, або зовсім уникнути інвалідизації. Отримання сім’ями послуги Раннього втручання підготовить сім’ю до подальшої інклюзії, щоб вона відвідувала інші освітні заклади. Перехід дитини у дитячий садок, далі у школу».

При обговоренні доповіді виникли такі питання стосовно впровадження інклюзивної року освіти. 24 дитини у Криворізькому регіоні знаходяться на інклюзивній освіті. С 2018 року стали поступати кошти на інклюзію: оплату педагогів і обладнання кабінетів. Потребується додаткове обладнання у зв’язку з нозологією дітей.
Педагоги-асистенти підготовлені на швидку руку. Адміністрація школи відмовляє батькам прийняти дитину на навчання. Практика комбінату № 278 – діти зі складними вадами знаходяться у спец класі. Батьки звичайних дітей не хочуть бачити у своєму класі особливих дітей – вони звикли до комфорту. Педагогів турбує єдине питання: хто буде водити дитину в туалет.

Зараз кошти на інклюзію дитини ідуть за дитиною. Тому потрібно щоб було правильно заповнена ІПР, де будуть вказані всі потреби дитини, і під її потреби будуть виділені кошти на учбовий процес.
Літвиненко І.О. лікар-педіатр КЗ «Криворізький психоневрологічний диспансер» ДОР»:
«Хто повинен бути присутній на ЛКК при заповненні ІПР?
Відповідь: «Представники ПМПК і представники служби соціального захисту». (Наказ № 623).

Спікер 2: Морозова Т.С.- лікар-педіатр «Криворізького спеціалізованого будинку дитини ДОР».
Було заслухано доповідь на тему: «Досвід впровадження послуг Раннього втручання в умовах будинку дитини. Медицинський аспект «Криворізького спеціалізованого будинку дитини ДОР».
«Криворізький спеціалізований будинок дитини ДОР» розрахований на 100 ліжок. Вихованці будинку – діти-сиріти, діти позбавлені батьківського піклування. Відділення РВ працює з 2010 року розраховано на 40 ліжок. Проблема – вік дітей від 0 до 4 років; велика наявність «дітдомовських» дітей. Персонал зайнятий в повному обсязі зайнятий вихованням «домовських» дітей. На дітей від 0-4 років потрібно бути відокремлене відділення. Повинні бути впроваджені ставки для спеціалістів. Є консультування сімей, які виховують дітей з особливими потребами. Але послуга Раннього втручання надається не повноцінно. Проблема – «домовські» діти».
Спікер 3: Дегтяр Наталія Анатоліївна А. – директор комунальної установи «Центр соціальної реабілітації для дітей з інвалідністю» КМР».
Була представлена презентація роботи центру раннього втручання на тему: «Діяльність центру соціальної реабілітації для дітей з інвалідністю».
«Центр соціальної реабілітації існує давно, але в 2011 році утворилося відділення ранньої соціальної реабілітації шляхом об’єднання двох районів Дзержинського і Саксаганського. Центр розрахований на 50 дітей. Діти направляються у центр на реабілітацію по рекомендації управління труда і соціального захисту за місцем проживання дитини. Діти отримують соціальну, психологічну реабілітацію і медичний супровід. У центрі працюють дві групи дітей з інвалідністю раннього віку одна – від народження до 7 років, і друга від 7 до 14 років. Коли дитина виростає до певного віку – батьки мають право самі вирішувати де дальше дитина може продовжувати навчання у центрі, або віддати її до дитячого садка, школи. Батьки, діти яких знаходяться на реабілітації у центрі (серед них були і батьки, які були присутні на круглому столі) задоволені рівнем надання соціальних послуг їх дітям, відмічають хороше ставлення спеціалістів до їх дітей»
Проблеми:
Спікер 4: Мансурова Ірина Олексіївна – корекційний педагог «КЗО «Криворізького спеціального багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру «Натхнення» ДОР».
Було заслухано презентацію на тему: «Використання можливостей PEP-R діагностики у ранньому втручанні».
Доповідь була дуже цікава і корисна для всіх учасників круглого столу, особливо сподобались методи діагностики. У презентації були представлені фактичні показники, графіки і результати роботи центру. Спеціаліст продемонстровала наявні інструменти за допомогою яких проводиться знайомство з дитиною і первинне виявлення вад у дитини. Центр працює давно, але зараз він знаходиться на експерименті по аутизму. Дана діагностика впроваджується у центрі під керівництвом Островської К.О. В місті Кривому Розі єдина така діагностика. Обстеження проходить у шкільній ПМПК. Унікальність діагностики полягає у тому, що при обстеженні виявляється рівень розвитку дитини, на який вік відповідає її розвиток. І потім спеціалісти вже пропонують працювати з дитиною відповідно її віку. Це дає змогу дітям раннього віку з аутичним спектром.
Спікер 5: Якобашвілі Наталія Володимирівна – психолог служби раннього втручання КЗО «Криворізький спеціальний багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр № 1» ДОР».
Було заслухано презентацію на тему: «Модель Раннього втручання в умовах навчально-реабілітаційного центру».
«Центр Раннього втручання офіційно почав працювати с 2018 року. У центрі працює команда, яка складається з 5 спеціалістів: дефектолога-логопеда, педіатра, психолога, реабілітолога. Команда центру проходила навчання у «Харківському інституті Раннього втручання» у 2016-2017 рр. З початку роботи центру консультування отримало 43 сім’ї. Батькам дуже подобається доступність центру, тим що спочатку діти отримують послугу Раннього втручання від 0 до 4 років, потім не змінюючи місце діти переходять у дитячий садок, а далі у школу. Все це робиться у одному і тому ж центрі. Успіхи у роботі спеціалісти відмічають у тому, що не має ні одної дитини, у якої б не було зрушень з мертвої точки, динаміки, прогрес. Тільки у дітей, батьки, яких залишили відвідувати центр, помічається уповільнення у розвитку. Коли діти під контролем спеціалістів у знаходяться на постійному консультуванні тоді все відбувається добре. Але батьки кажуть, що вони повернуться у центр. Не все ідеально. Є проблема – не бажання батьків трудитися. Вони хочуть прийти і залишити дитину на більше часу, віддати дитину на реабілітацію, в групу на постійну основу і піти і займатися своїми справами. Батьки не розуміють різниці між Раннім втручання і реабілітацією».
Смирнова Яся Вікторівна – головний спеціаліст управління праці та соціального захисту населення виконкому міської ради: «Про безперешкодний доступ дітей з інвалідністю до закладів з послугами реабілітації».
«Існують проблеми при переході дітей з інвалідністю в заклади освіти дитячи садки, школи. Сама перша проблема – це діти з інвалідністю. В дитячих закладах повинна бути доступність: пандуси, туалети та інше. Друга проблема перехід дитини в середню школу. Як забезпечити безбарєрне пересування дитини в класи. ІПР заповнювати по максимуму. Дітям потрібні різні види реабілітації. Батьки втрачають багато часу, щоб отримати те чи інше. Була пропозиція про реконструкції будівлі під центр реабілітації дітей з інвалідністю до 18 років. Там буде все продумано – доступність. Треба буде поширювати інформацію про центр, щоб були обізнані батьки з дітьми з інвалідністю. Ми готові до співпраці з керівниками громадських батьківських організацій. У городі є служба соціального таксі. Водії проходять спеціальний інструктаж з перевозки людей з інвалідністю. Будуються пандуси для безбарєрного пересування людини на візку. 80% дітей з ДЦП мають збережений інтелект, їх потрібно вивести із дома. Ми готові до співпраці з усіма закладами освіти і соціальної реабілітації, щоб максимально забезпечити безбарєрність для дітей з інвалідністю».
Всі учасники круглого столу висловили бажання і відкритість до співпраці.