a a a

Втілення принципів раннього втручання може стати одним із важливих кроків для інклюзії в Україні

Під час форуму «Вчимося жити разом», який днями відбувся у Харкові, актуальності набула тема раннього втручання – більшість учасників та спікерів заявили про важливість втілення саме цієї програми на території усієї держави.

В Україні комплексного мультидисциплінарного підходу до надання допомоги дітям з особливими потребами в країні досі не існує. Педагоги, лікарі, соціальні служби працюють окремо одне від одного, унаслідок чого діти не отримують можливостей повноцінного розвитку.

Саме проблемам впровадження інклюзії на місцях, розробки єдиної стратегії між спеціалістами, державними службовцями та батьками був присвячений форум «Вчимося жити разом», що пройшов у Харкові 16 листопада, який відвідали Перша леді України Марина Порошенко, в.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун, Уповноважений Президента України с прав дитини Микола Кулеба.

Дискусія щодо впровадження інклюзії була досить гострою. Бо для її впровадження потрібна велика рішучість: адже мова не лише про пандуси та медичний догляд, а й про знакові зміни у свідомості. Учасники заходу зазначили, що вкрай важливою є система раннього втручання. У цьому випадку дитина, що досягла шкільного віку, вже соціалізована та інтегрована.

Президент Україно-німецької медичної асоціації Андрій Пеньков закцентував увагу присутніх, що на місцях однією з нагальних проблем є розвиток «раннього втручання». Цей засіб дозволить не проґавити ранню проблему. Адже річ не лише у хворобі, а у комунікативних навичках, психологічному комфорті.

Пані Ганна Кукуруза, директорка благодійного фонду «Інститут раннього втручання в Україні», доповнила, що “найкраща таблетка для дитини — це сім'я”. Інклюзія починається не зі школи, не з садочка, а з самого народження. Існує багато послуг, проте їх якість залежить також від відповідальності та активності самих батьків. Тобто, запорукою успіху є взаємоповага, супровід, партнерство. 

Пані Арморер Вайсон, консультантка міжнародної неурядової організації HealthProm (Лондон), британський менеджер Програми «Батьки за раннє втручання в Україні» наголосила на важливості психологічного стану та якості життя не лише дітей із особливими потребами, але й їхніх батьків. Народження дитини з інвалідністю — то велика травма передусім для батьків, і як вони себе поведуть, чи зроблять ключові дії з точки зору раннього втручання, або навпаки, впадуть у депресію та апатію — від цього головним чином залежить успішна інклюзія дитини у суспільство. Батьки також потребують допомоги і саме система «раннього втручання» їм може допомогти.

Армомер підкреслила, що саме батьки повинні статі невід’ємними та повноправними учасниками втілення інклюзії як і педагоги та представники органів держави, тому гарний вихід — об’єднуватися, співпрацювати одне з одним, обмінюючись унікальним досвідом, створюючи унікальну модель інклюзії, яка буде ефективна саме в Україні.

Повне відео з заходу за наступним посиланням: http://naiu.org.ua/mizhnarodnyj-forum-vchymosya-zhyty-razom/
                                                                                                                                                                                                                                                              Ольга Юрасова

Iнiцiатори:
Нашi партнери: