a a a

Раннє втручання: як прийняти дитину з особливостями розвиткуНародження малюка з нетерпінням чекає вся родина. Батьки малюють в уяві картинки його благополучного життя, мріють про успіхи... Але щось йде не так, і розвиток дитини порушується. Як прийняти і зрозуміти особливого малюка? Як його розвивати і виховувати? Як адаптуватися в суспільстві і жити нормальним життям? Відповіді на ці та багато інших питань допомагає знайти послуга раннього втручання. Детальніше на цю тему ми спілкувалися з президентом Чугуївського благодійного фонду «Центр здоров'я і розвитку дитини» Оленою Олійник.

- Сьогодні про систему раннього втручання в нашій країні говорять на всіх рівнях влади. Кажуть політики, міністри і депутати, звичайно ж, кажуть про це фахівці і батьки дітей з особливостями розвитку. Так, в минулому році в нашій країні стартував масштабний проект підтримки дітей з особливими освітніми потребами. Міжнародна громадська організація Health Prom (Великобританія), Національна Асамблея людей з інвалідністю України та благодійний фонд «Інститут раннього втручання» (Харків) реалізують Програму «Батьки за раннє втручання в Україні», в якій беруть участь батьківські об'єднання з багатьох міст нашої країни, в тому числі і наш благодійний фонд «Центр здоров'я і розвитку дитини». До речі, громадська організація Health Prom також була створена батьками дітей з інвалідністю.

Крім цього, в кінці минулого року Президент України своїм указом «Про заходи, спрямовані на забезпечення додержання прав осіб з інвалідністю» постановив Кабінету Міністрів протягом 2017 року розробити і затвердити Концепцію створення і розвитку системи послуг раннього втручання.

- Давайте більш детально пояснимо нашим читачам, що вдає із себе система раннього втручання?

- Це сімейно-центрована комплексна психологічна, соціальна, медична та педагогічна допомога дітям від 0 до 4 років з порушеннями здоров'я або ризиком їх виникнення, а також їх сім'ям (і слово «сім'я» в цьому питанні ключове). Мета послуги - якомога раніше виявити проблеми, зробити все можливе, щоб зменшити їх вплив на розвиток дитини, а також поліпшити якість повсякденного життя сім'ї. Адже для батьків особливої дитини часто найпростіша річ виявляється складною. Наприклад, мама не знає, як правильно тримати дитину на руках, як годувати, грати з ним. Самі звичайні речі перетворюються в щохвилинні проблеми. Спосіб життя сім'ї не може, а іноді і повністю порушується. Деякі батьки просто в розгубленості, тому що немає повної інформації про розвиток таких дітей, деякі впадають в депресію. Раннє ж втручання допомагає нормалізувати життя сім'ї, оскільки керується девізом: «Втрутимося в проблему раніше, ніж вона завадить щастю дитини!».

- Які головні переваги раннього втручання? 

- З дитиною та її батьками працює команда професіоналів різних спеціальностей: дитячі психологи, педагоги, логопеди, лікарі, фізичні терапевти та інші. Принцип мультидисциплінарної і командності мабуть, головна відмінність раннього втручання від традиційної моделі допомоги особливим дітям. Він дозволяє подивитися на дитину і його сім'ю з різних сторін і скласти оптимальну програму допомоги. Сім'я забезпечує щоденну середу в якій дитина з особливими освітніми потребами зростає і розвивається. Тому саме сім'я знаходиться в центрі уваги раннього втручання. Фахівці допомагають батькам прийняти, зрозуміти свою дитину, вчать, як треба з нею спілкуватися, допомагають долати побутові та психологічні труднощі. При необхідності підбирають адаптивне обладнання для нормалізації відпочинку, годування, ігор, спілкування. Дуже важливо, щоб дитина розвивалася в природньому для неї середовищі.

Раннє втручання - це не пріоритет фахівця або лікаря в концепції розвитку дитини. Фахівці прислухаються до думки батьків. Батьки - до думки фахівців. Хотілося б додати, що батьки, які пройшли курс раннього втручання зі своїми дітьми, займають дуже активну життєву позицію і продовжують боротися за права своїх дітей. Адже саме батьки відіграють важливу роль в здійсненні необхідних реформ, які дозволять їх дітям мати «кращий старт» в житті. А методика раннього втручання дає шанс на більш соціалізоване, повноцінне, щасливе життя і дитини, і його батьків.

Нагадаю, що вже два роки в Чугуєві в дитячому саду комбінованого типу № 12 (завідуюча Ірина Петрівна Климчук) працює консультаційний центр, в якому реалізується програма раннього втручання. Крім того, в мікрорайоні Осинівка готується до відкриття соціально-реабілітаційний центр «Шанс», створення якого планується на базі колишньої школи № 3, де буде надаватися послуга з раннього втручання командою фахівців, підготовлених Харківським БФ «Інститут раннього втручання» в рамках програми ЮНІСЕФ.

Н. СОКОЛЮК. (Частина 1 - газета «Новини Чугуєва»)

P.S.

Даний матеріал був підготовлений мамою особливої дитини, активним членом Програми «Батьки за раннє втручання в Україні», учасницею напряму «Життєописові історії »(Oral Testimony) Оленою Олійник (Харківська область) спільно з редакцією видання «Новини Чугуєва»


Iнiцiатори:
Нашi партнери: