a a a

Батьки - за раннє втручанняВ Україні стартував масштабний проект підтримки дітей з особливими освітніми потребами та їх батьків - програма «Батьки за раннє втручання». Ця практика, поширена в багатьох європейських країнах, включає в себе допомогу в розвитку особливих дітей від 0 до 3 років, супровід сім'ї, а також зміни соціального середовища, в якій живе така дитина.

Міжнародна громадська організація HealsProm (Англія), Національна Асамблея людей з інвалідністю України та благодійний фонд «Інститут раннього втручання» (Харків) реалізують Програму «Батьки за раннє втручання в Україні», в якій беруть участь батьківські об'єднання з багатьох міст нашої країни, в тому числі і харківський благодійний фонд «Центр здоров'я і розвитку дитини». Приєднався до цього проекту і Чугуїв. Нашому кореспонденту вдалося поспілкуватися з батьками, діти яких пройшли через систему раннього втручання. Олена Сергіївна, мама Лії (синдром Дауна):

- Повинна зізнатися, я була категорично проти дитини, і ми написали офіційну відмову від дочки. Це була сама чорна смуга в нашому житті. Але ми все-таки послухалися свого серця і встигли буквально за день до потрапляння донечки в будинок дитини забрати її додому. Тоді ж ми і дізналися, що в Харкові впроваджується система раннього втручання. Це було більше сімнадцяти років тому. Особисто мені центр раннього втручання допоміг усвідомити, що я дуже сильна! А скільки в мені відкрилося здібностей завдяки народженню дочки з синдромом Дауна та підтримки інших батьків! Дякую раннє втручання! Такі центри з висококласними фахівцями повинні бути від великих міст до районних центрів у всій Україні.

Наталія Миколаївна, мама Євгенія (ДЦП і інтелектуальна недостатність):

- Усі районні педіатри і навіть невропатологи були не зовсім компетентні в тому, як нам потрібно було допомогти. Крім якихось масажів, стандартних ліків нам не призначали нічого. І зараз я дуже шкодую про згаяний час і про те, що ми вчасно не отримали інформацію про наявність центру раннього втручання. Тому що у мене багато подруг, у яких такі ж дітки, вчасно отримали послугу раннього втручання, завдяки чому їхні малюки розвивалися краще. Велика подяка Харківському центру раннього втручання. Він допоміг мені відбутися в житті як мамі, реалізувати себе в соціальній сфері.

Андрій Олександрович, тато Олега (ДЦП, легка ментальна недостатність):

- Безумовно, центр раннього втручання нам дуже сильно допоміг. Допоміг у розвитку дитини, але в першу чергу в психологічній підтримці батьків. Ви не уявляєте, який вантаж впав з наших плечей, коли прийшло усвідомлення того, що ми не залишилися з цією проблемою один на один. Що є і інші сім'ї з такими ж проблемами, як у нас. Та й дітям корисно спілкуватися з іншими дітьми, вони до цього звикають і входять в соціум вже більш спокійно. Тому що знають: їх не залишать з проблемою наодинці.

Вікторія Миколаївна, мама Олі (порушення центральної нервової системи):

- Моїй доньці Олі вже вісімнадцять років, вона чарівна дівчина, юна леді. У Олі були серйозні порушення центральної нервової системи. Під час таких рутинних практик, як харчування, походи в магазин, ми змогли навчитися багатьом речам і соціалізуватися так, що з часом пішли в школу. Я цим дуже пишаюся. Важливо пройти весь шлях - від раннього втручання до інклюзивної або загальній освіти. Коли народилася дочка, мені було дуже важко. Один з лікарів порадив звернутися в центр раннього втручання. Ми збиралися раз на тиждень для терапії, перші півроку просто плакали, але наступні зустрічі нам дуже допомогли. Одна з послуг раннього втручання - допомогти мамі прийняти дитину такою, якою вона є, побачити позитивні якості. Адже спочатку ти бачиш тільки порушення, воно закриває всю особистість дитини, і стає дуже страшно. Терапія допомагає пройти всі фази сприйняття - від заперечення, гніву до прийняття дитини. Вісімнадцять років тому ми передавали один одному якісь листки з передрукованими порадами. Зараз нам на допомогу є інтернет, багато загальнодоступної інформації - і це допомагає прийняти правильне рішення, як допомогти дитині соціалізуватися і що необхідно робити, щоб не розпалася сім'я.

Н. СОКОЛЮК. (Частина 2 - газета «Новини Чугуєва»)

P.S.

Даний матеріал був підготовлений мамою особливої дитини, активним членом Програми «Батьки за раннє втручання в Україні», учасницею напряму «Життєописові історії »(Oral Testimony) Оленою Олійник (Харківська область) спільно з редакцією видання «Новини Чугуєва

Iнiцiатори:
Нашi партнери: